Kasulikku

Sünteetilise põrandakatte paigaldamine

juuni 11, 2022

Millest vaiba ostmisel lähtuda?

……Vanaema rääkis ikka, et alles pilk jalgadele annab inimesest selge pildi. Kuub võib olla...

Kuidas vaipa valida?

Iga ruumi ja inimese tarvis leiab sobiva vaiba, kui endale aru anda, mis nõuetele ta peab...

Vaipade liigid

Vaipkatte välimuse ja vastupidavuse määravad nii selle konstruktsioon kui ka tootmisviis. Enamik...

Vaipade stiil ja tekstuur

Veluurvaip (saksoonia). Tihe, madalalt lõigatud karv. Lõngatupsud on tihedalt pakitud, moodustades...

Õige materjali valik

Vaiba välimus, otstarbekus ja väärtus sõltuvad vaiba kiududest ja konstruktsioonist. Tootmise...

Vaipkatte konstruktsiooni ja vastupidavuse hindam

Teadlik müüja suudab selgitada erinevate vaipade suhtelisi eeliseid või puudusi. Samuti on olemas...

Investeering põrandasse tasub ära

Tark investor analüüsib iga investeeringu eel selle tootlikkust ehk millise aja jooksul tehtud...

Veel mõned paigaldusjuhised

Vaipkatete paigaldamine.Väga lihtne on paigaldada vaipkatteid ilma liimita. Siiski võiks seda...

Nõuanne

Põranda hoolduselt saab kokku hoida. Ühiskondlike ruumide põrandate eluea jooksul tekkivatest...

Vaipkatete puhastamine

Tolmuimejat kasutades eemaldage tolm ja mustus mitte ainult katte pealt ,vaid ka vaipkatte alt....

Vajalikud eeltööd.
Piisavalt paksud ja tugevad põrandakatted võib üldiselt paigaldada vanale kattematerjalile ilma liimimiseta. Küsi ka müüjalt, kas katet võib paigaldada lahtiselt. Kui võimalik, siis eemalda põrandaliistud. See kergendab tunduvalt paigaldamist ja lõpptulemus on parem. Kui plaanid paigaldada uut põrandakatet vanale plastik või linoleumpõrandale, siis kontrolli, et vana põrandakate on kinni täies ulatuses. Lõika lahtised kohad ära või liimi või naeluta need kinni. Täida praod veekindla tasandusseguga. Kui plaanid põrandakatte liimimist, eemalda pestes põrandal olev vaha täielikult ja lihvi seejärel liivapaberiga. Puhasta põrand hoolikalt. Põhiliselt soovitavad põrandakattematerjali valmistajad liimimist.

Töövahendid:

Harilik pliiats. Mõõdulint. Kõverat ja sirgeteralist nuga. Käärid. Joonlaud lõikamise hõlbustamiseks. Kahepoolne kleeplint (vastupidav pehmendile). Vuukimisvedelik, millega võid sulatada põrandakatte ühenduskohad kokku (nn. külmvuugiaine).

Teadmiseks enne alustamist.

Toatemperatuuril olevat põrandakatet on kerge käsitlede ja lihtne lõigata. Enne põrandakatte paigaldamist rulli see lahti ja lase seista kogu öö. Eelnevalt planeeri põrandakatte asend. Kui ruum on pikk, siis aseta põrandakate pikisuunas. Kui ruum on nelinurkne, aseta põrandakate valguse langemise suunas. Siis ei paista ühenduskohad välja, kui need suunduvad selle seina suunas, kust tuleb valgus. Väldi põrandakatte paigaldamist nii, et ühenduskohad ei satuks ukseava lähedale.

Paanide lõikamine.

Kui tellid põrandakatte valmislõigatud paanidena, jääb see tööetapp ära. Siis on ka paigaldamise planeerimine lihtsam. Kui oled ostnud põrandakatte materjali rullina, kasuta kõverateralist nuga ja lõika paanid järgnevalt: Mõõda ruumi pikkus. Aseta põrandakate kinnituspinnaga ülespoole ning mõõda ja märgi sellele paani pikkus väikese varuga. Üldiselt piisab 5 cm, kuid võib minna ka rohkem, et saada muster järgmise paani mustriga kohakuti. Vaata mustrisobivust näidiselt.

Paanide sobitamine.

  1. Pööra paanid ümber nagu pildil (paani pööramine). Rulli eri otstes võib olla värvierinevusi ja nii saad sama värvi otsad vastakuti. (Mõningaid plastikpõrandakatteid ei ole vaja pöörata. Küsi kindluse mõttes selle kohta müüjalt või vaata mustrisobivusgraafikut.).
  2. Kui sein on sirge, tõuka paan seina vastu. Kui seinas on väljaulatuvaid kohti, aseta põrandakate nii, et selle serv kaardub mõned sentimeetrid üles. Keera põrandakatte ots üles ja aseta 20 cm kahepoolset kleeplinti selle alla. Pane paan otseks ja vajuta tugavasti kleeplindi peale. Kontrolli, et põrandakate oleks tasane. Nüüd see ei pääse liikuma.

Eendid ja nurgad

Aseta põrandakate kahekordselt vähe rohkem kui ukseaval on sügavust, nii saad lõikamisvaru. Märgi lõikamiskoht ja lisa 5-10 cm igale poole.

Paigalda põrandakate ja kontrolli, et see on otse ja tasane. Algul paigalda nurgad ja siis küljed.

Mustrite ühitamine ja liitekohtade ühendamine

Aseta paanid nii, et paigaldatava paani serv oleks eelneva serva peal. Igal paanil on servades ülemäärane lisasentimeeter ja selle võrra need katavadki eelneva paani serva.

Tee servadesse piisavalt lõikeid, siis näed paremini, kuidas paanide muster klapib.

Lõika noaga läbi mõlema paani serva (eemaldad mõlema paani lisasentimeeter). Nüüd on tähtis, et lõikad põrandakattest läbi vertikaalselt, kasutades sirge teraga nuga. Kui valitud kattel on põrandaplaadi muster vms., siis jälgi, et mustril plaadivuugid ühtiksid. Eemalda alumine lõigatud riba ja aseta paanid vastakuti. NB! Mustrite ühitamine tehakse paanide liitekohast, ülemäärane lõigatakse ära seina piiril.
Lahtine paigaldus
Plastikust põrandakatte lahtisel paigaldusel tuleb seina ja katte vahele jätta 3-5 mm pilu, mis kaetakse hiljem õhukese iluliistuga. Põrandakate peab saama vabalt liikuda liistu all. Sobiv pilu jääb, kui paneta põrandakatte ja liistu vahele nt. väikese metallseibi. Vaid üks liitekoht ühe ruumi kohta ühendatakse kahepoolse kleeplindiga põrandale kinni. Kui liitekohti tuleb ruumis rohkem kui üks, ühendatakse teised liitekohad ühepoolse kleeplindiga (vaid põrandakattele) nii, et põrandakate saaks vabalt “elada”. Köögis tuleb teipida ka pliidi aluspind. NB! Teipimisel tuleb kasutada pehmendusainele vastupidavat kleeplinti. Sobimatu kleeplint võib kahjustada põrandakatet. 1. Kui kaetavale pinnale tuleb ainult üks liitekoht, siis see kinnitatakse kahepoolse kleeplindiga. 2. Kui liitekohti tuleb rohkem kui üks, keera teise paani serv kahekordseks. Kinnita kleeplint nagu pildil on näidatud. Jäta kleeplindi teise poole kaitsepaber peale. Keera serv tagasi ja kinnita teise paani servas olevale kleeplindile. Õhukesi põrandakatteid ei soovitata paigaldada lahtiselt.

Nurkade paigaldamine

Vormi põrandakate käte vahel ja suru see nurka nii kaugele kui võimalik. Märgi pliiatsiga põrandakatte kinnituspoolele nurga asukoht. Keera põrandakatte nurk tagurpidi ja lõika liigne osa ära nagu pildil näidatud. Lõika kinnituspinna poolelt ja nii palju, et nurgamärge jääks alles

Torud ja uksepiidad

Vajuta põrandakate toru vastu. Tee põrandakattele vertikaalne lõiga toru keskkohalt ja vajuta see alla. Seejärel lõika auk toru suuruseks. Kui sa ei ole tulemusega rahul, osta kauplusest torukatted, mis peidavad iluvead torudel Märgi lõikenoa otsaga põrandakattele põranda serva asukoht. Keera serva enda poole ja lõika ülemäärane osa lõikemärkide järgi ära. Vajuta põrandakatet uksepiida ja põranda vastu. Lõiget alusta piida poolt ja tee kaks lõiget 45-kraadise nurga all. Lõika enda poole. Lõpuks viimistle Uste iluliistud saetakse nii, et liistu ja põranda vahele jääb 3 mm pilu. Põrandakatte paksus ongi saagimisel mõõduks.

Viimistlus

Vajuta kätega põrandakate seina vastu. Märgi murdekoht kääride või raske rulliga. Lõika kõvera noaga väikeste osadena. Kontrolli, et kate oleks korralikult seina vastas kinni. NB! Lahtise paigalduse korral jäta 3-5 mm pilu. Võid põrandakatet lõigata ka kääridega. Tõmba murdekohale pliiatsiga joon. Horisontaalselt hoitud pliiatsiga võid märkida õige lõikamiskoha liimimisel. Vertikaalselt hoitud pliiatsiga võid märkida õige lõikamiskoha lahtise paigaldamise korral. Viimistluslõikamise puhul seina vastas võid kasutada abiks puitplaadi tükki. Lõika nurgani pildilnäidetu järgi

Tihedad liitekohad

Kui kõik paanid on liimitud/kleebitud, siis need liidetakse kokku spetsiaalse kinnitusvedelikuga, mille tuubi ots surutakse liitekoha praosse. Kinnitusvedelikku tuleb panna piisavalt, see võib valguda natuke põrandakattele. Vaata täpsemat infot tuubi kasutusjuhendilt

etEesti