Kasulikku

Millest vaiba ostmisel lähtuda?

juuni 11, 2022

Kuidas vaipa valida?

Iga ruumi ja inimese tarvis leiab sobiva vaiba, kui endale aru anda, mis nõuetele ta peab...

Vaipade liigid

Vaipkatte välimuse ja vastupidavuse määravad nii selle konstruktsioon kui ka tootmisviis. Enamik...

Vaipade stiil ja tekstuur

Veluurvaip (saksoonia). Tihe, madalalt lõigatud karv. Lõngatupsud on tihedalt pakitud, moodustades...

Õige materjali valik

Vaiba välimus, otstarbekus ja väärtus sõltuvad vaiba kiududest ja konstruktsioonist. Tootmise...

Vaipkatte konstruktsiooni ja vastupidavuse hindam

Teadlik müüja suudab selgitada erinevate vaipade suhtelisi eeliseid või puudusi. Samuti on olemas...

Investeering põrandasse tasub ära

Tark investor analüüsib iga investeeringu eel selle tootlikkust ehk millise aja jooksul tehtud...

Sünteetilise põrandakatte paigaldamine

Vajalikud eeltööd.Piisavalt paksud ja tugevad põrandakatted võib üldiselt paigaldada vanale...

Veel mõned paigaldusjuhised

Vaipkatete paigaldamine.Väga lihtne on paigaldada vaipkatteid ilma liimita. Siiski võiks seda...

Nõuanne

Põranda hoolduselt saab kokku hoida. Ühiskondlike ruumide põrandate eluea jooksul tekkivatest...

Vaipkatete puhastamine

Tolmuimejat kasutades eemaldage tolm ja mustus mitte ainult katte pealt ,vaid ka vaipkatte alt....

……Vanaema rääkis ikka, et alles pilk jalgadele annab inimesest selge pildi. Kuub võib olla kulunud, aga king olgu viksitud ja pigem uus. Niisuguste mõtetega keset tuba seistes kombivad varbad vaipa. Vaip paistab veel selgemini kätte kui kingad.
Mõistagi ei rullita vaipa lahti ainult vanaema pärast, kes juhtub külla tulema. Endal on ikka ka mõnusam teed juua ja telekat vaadata, kui tuba on soe, hubane ja laitmatu. Kuidas aga põrandakatet osta? Mille järgi seda valida ja vaadata?


Loomulikult on naturaalsed materjalid alati paremad kui sünteetilised. Kui mõnel pereliikmel on allergiaoht või kalduvus astmale, tuleks vaiba valikul olla eriti hoolikas.
Mõeldes tervisele.
Villane vaip võib hakata tolmu koguma ja levitama, kui selle kudumiseks tarvitatud kiud pole korralikult ette valmistatud. Seetõttu tasub eelistada siledapinnalisi, pikema ja raskema kiuga materjale nagu linane, kanep, sisal ja viskoos. Parem, kui ka kudum ise ei ole sametine või karvane, nii on teda lihtsam puhtana hoida.
Üldiselt kipuvad kvaliteetsetest taimsetest kiududest vaipkatted olema kallid. Meeldivaks alternatiiviks on siin kaltsuvaip, mis ei pruugi tähendada ainult Bullerby-stiili. Näiteks Askos müüakse kaltsulõngast ja paberist kahasse kootud moekaid vaipu, mis ei ole sugugi vaid lihtsakoeliselt triibulised, nagu kaltsuvaip tavaliselt.
Määrdumine.
Hoolimata sellest, et vaibaks kootud pabernöör on veekindlaks ja määrdumisele vastupidavaks töödeldud, ei saa arvestada pabervaiba pika eaga. Kord mustaks läinud vaipa on võimatu taastada. Selles mõttes on puuvillane kaltsuvaip etem.
Vastupidiselt levinud legendile ei pruugi sünteetika olla kergemini puhastatav kui näiteks villane. Otse vastupidi, ta määrdub suhteliselt kiiremini ja heledad toonid kipuvad kiiresti oma sära kaotama. Vaipa soetades tuleks kindlasti tutvuda ka puhastusvahendite valikuga.
Soojapidavus.
Kõige soojem on villane vaip ja siidvaip. Ehkki viimane on meie oludes üsna ebatraditsiooniline, on naturaalsest siidist sõlmvaipu siiski saada. Neid tasub otsida eeskätt orientaalsete vaipade hulgast, kuid siidist tehakse ka modernseid vaipu.
Väga soojad on villasest vildist vaibad. Viimase aja suurmoe tipp on firma Ruckstuhli vaip Pi?: sõrmejämedustest vildijuppidest rüiu, kohev, paks ja mehiselt tugev.
Kulumiskindlus.
Kellele on 20 aastat tagasi muretsetud sünteetiline vaip lõplikult vastumeelseks muutunud, võib lohutada end mõttega, et see on vähemalt kulumiskindel. Vaip tuhmub ja lamandub, aga ei muutu iialgi viledaks nagu poole noorem telgedel kootud villavaip või kaltsukas.
Ökoloogilise südametunnistusega ja vaheldust armastava meelelaadiga inimene peaks sünteetikast siiski hoiduma. Ka vanad head köiepunumise materjalid kanep, lina ja dzhuut on vastupidavad. Seejuures on nad alati moes. (Tuleb ette ka odavaid punutisi, mis ruttu lagunevad.)
Värv ja muster.
Vaip võtab suure osa toast, mistõttu selle värv ja muster hakkavad interjööris oluliselt kaasa mängima. Kõige õigem on vaiba peale mõelda seina värvi valides. Veel parem juba siis, kui vaimusilmas kangastub uue kodu olemus.
Kahjuks on vaibapoodides valik kaunikesti üheülbaline. Seepärast tasub tallaalune lemmik aegsasti välja valida ja vajadusel uurida ka tellimise võimalusi. Arvestage, et vaiba tellimine võib võtta kuid. Seevastu saate ise valida värvitoone, kaaluda hoolikalt materjali ja hinnaklassi.
Kui teil on kõik muu on juba olemas, ainult vaip veel puudu, eelistage võimalikult lihtsat ja ühevärvilist vaipa https://wentextil.ee/e-pood/vaip/, mis oleks muule interjöörile tagasihoidlikuks taustaks. Suure mustriga ja mitmevärviline põrandariie tüütab sama kergesti nagu ekstravagantne kostüüm.
Hind.
Tõenäoliselt võite vaipa ostes segadusse sattuda selle hinnast. Vaipkatted (s.t vaibad, mida saab osta meetri kaupa nagu kangast) on odavamad. Keskmine sünteetilisest materjalist 3–4ruutmeetrine vaip maksab aga 100-400 eurot.
Mõistagi ei ole seda vähe. Seda enam võiksite kaaluda pisut kallima, aga kvaliteetsema vaiba ostmist. Vaip pole ju kehvem kui diivan või mõni muu mööbliese. Liiati on heal vaibal mõnus kõhutada ja nii võivad tugitoolid isegi üleliigseiks osutuda.
Kallid vaibad on märgatavalt tihedamad, ei lamandu nii kergesti ja peavad kauem vastu.
Ja lõpuks, kui kellelgi on lambapidajatest sugulasi ja tuttav tädi, kes mõistab telgedel kududa, siis laske tal teha lihtne ühevärviline vaip, näiteks toimne. Ühevärvilise puhul võite kindel olla, et kuduja maitse teie nõudlikku stiilimeelt üle ei trumpa. Naturaalsest materjalist põrandakatted on sisustuses kuum kaup. Võibolla õnnestub teil soodsat kaupa teha!

etEesti