Kasulikku

Kuidas vaipa valida?

juuni 11, 2022

Millest vaiba ostmisel lähtuda?

……Vanaema rääkis ikka, et alles pilk jalgadele annab inimesest selge pildi. Kuub võib olla...

Vaipade liigid

Vaipkatte välimuse ja vastupidavuse määravad nii selle konstruktsioon kui ka tootmisviis. Enamik...

Vaipade stiil ja tekstuur

Veluurvaip (saksoonia). Tihe, madalalt lõigatud karv. Lõngatupsud on tihedalt pakitud, moodustades...

Õige materjali valik

Vaiba välimus, otstarbekus ja väärtus sõltuvad vaiba kiududest ja konstruktsioonist. Tootmise...

Vaipkatte konstruktsiooni ja vastupidavuse hindam

Teadlik müüja suudab selgitada erinevate vaipade suhtelisi eeliseid või puudusi. Samuti on olemas...

Investeering põrandasse tasub ära

Tark investor analüüsib iga investeeringu eel selle tootlikkust ehk millise aja jooksul tehtud...

Sünteetilise põrandakatte paigaldamine

Vajalikud eeltööd.Piisavalt paksud ja tugevad põrandakatted võib üldiselt paigaldada vanale...

Veel mõned paigaldusjuhised

Vaipkatete paigaldamine.Väga lihtne on paigaldada vaipkatteid ilma liimita. Siiski võiks seda...

Nõuanne

Põranda hoolduselt saab kokku hoida. Ühiskondlike ruumide põrandate eluea jooksul tekkivatest...

Vaipkatete puhastamine

Tolmuimejat kasutades eemaldage tolm ja mustus mitte ainult katte pealt ,vaid ka vaipkatte alt....

Iga ruumi ja inimese tarvis leiab sobiva vaiba, kui endale aru anda, mis nõuetele ta peab vastama.
Koduste vaipkatete osas valitsevad samasugused suundumused nagu mis tahes teistegi sisustusmaterjalide puhul. Ikka naturaalsema ja kergema hoolduse poole.

Elutuba
Valida on üle põranda liimitava vaipkatte, plaatvaipade või valmisvaipade vahel. Elutoa vaipkate võiks olla rahuliku tonaalsusega meeldivaks taustaks ruumi interjöörile. Kel soovi põrandaga enam katsetada-kujundada, võib proovida erinevat värvi plaatvaipadega põrandat elavdada.

Enim valiku- ja mänguvabadust annavad valmisvaibad. Siin on valida igale maitsele ja rahakotile. Kõige väärtuslikumad on kindlasti disainertekstiilid. Vaipkatete maaletoojatelt leiab tuntud Euroopa disainerite vaipu, mille hinnad ulatuvad mitme tuhande euroni.
Praegused trendimaterjalid on vilt, siid ja vill. Lisadetaile tehakse nii nahast kui ka metallist. Kindlasti tasuks otsida üles kohalikud vaibakunstnikud. Eestis on kasvamas uus põlvkond väga andekaid noori tekstiilidisainereid, kelle tööde hulgast võib leida heade materjalidega originaalseid lahendusi.
Koduste vaipkatete hinnatase sõltub eelkõige lõngast. Kõige odavamad on polüpropüleenvaibad ja hinnalisemad villast ning taimsetest kiududest vaibad.

Magamistuba
Magamistoa vaipkatte puhul on põhisoov pehmus. Siin tahaks manitseda veidi inimesi, kes otsivad magamistuppa eriti pika karvaga vaipa. Pehmust annavad spetsiaalsed koed, mitte eriti pikk lõng. Viimane kogub prahti ega ole mugav puhastada.
Magamistoas võiks kasutada sametisi veluurkudesid, pehmeid, n-ö suitsuseid toone, ka ühevärvilisi vaipkatteid või loodustoonides sõlmelisi tekstiilipindu. Unehäiretega inimesi peaks aitama dzuudivaip, allergikute tarvis on spetsiaalvaibad.

Allergikud
Levinud on arusaamine, et kunstkiust vaibad tekitavad allergiat. Ent üldjuhul on siin vaevused tingitud hoopis tundlikkusest tolmu suhtes. Vaibad tehakse polüamiidist või polüpropüleenist. Kui vaadata oma rõivaste silte, siis märkame, et polüamiidi kasutatakse tänapäeval väga palju nii aluspesu kui ka pealisrõivaste kangas. Seega, kui selliste rõivaste kandmine inimesel vaevusi ei tekita, ei saa ka vaipkate hädasid põhjustada.
Peale tolmu võivad allergiat põhjustada ka õhus lenduvad orgaanilised kemikaalid, mida eraldavad kõikvõimalikud liimid ja lateksid. Näiteks võib vaevusi põhjustada liimpuit või vaipkate, mille aluses kasutatakse lateksühendeid. Selliste allergiamuredega inimeste jaoks on olemas vaipkatted, kust on eemaldatud kõik toaõhku saasteaineid ja allergeene eraldavad ained.
Mitmed sellised tooted kannavad Saksa allergikute sertifikaadi märki TÜV. Soomes kannavad allergikutele sobivad materjalid märgistust M1. Allergikutele mõeldud vaibad on keskmisest mõnevõrra kallimad.

Kabinet

Kodukabineti vaipkate võiks olla nailon- ehk polüamiidlõngast. Nailonlõngast tehakse tavaliselt büroovaibad. Need on kõige vastupidavamad, tulekindlad ja antistaatilised. Võib kasutada ka vaibaplaate, mis on eriti vastupidavad ja mida on väikse kohvitassi-õnnetuse korral lihtne üles võtta ja pesta.

Lastetuba

Lastetoa vaibad võiks olla nailonlõngast või villasest ja mitte väga kõrge karvaga. Siis ei jää autorattad lõngahange kinni ja nukumaja seisab hästi püsti. Ka emal-isal on lihtsam vaipa puhastada. Mängulusti aitavad hoida säravad värvid ja rõõmsad mustrid. Kui lapsel on aga parkett toas, siis võiks vaiba asemel olla näiteks üks suur ja tore vaibaloom.

Naturaalsed materjalid

Dzuudivaibad (jute) on paljude inimeste lemmikud. Dzuut on taimne kiud, mis on sarnane kanepi ja lina niinekiuga. Dzuut aitab reguleerida toaõhu niiskustaset, luues sellega tervisliku ruumi atmosfääri. Samuti teavad geobioloogid rääkida, et dzuut kaitseb inimest veesoonte ja maaenergia halbade mõjude eest, aitab unehäirete ja stressivaevuste puhul.
Naturaalseid taimseid kiude on teisigi: sisal- ja kookosvaibad, mererohi… Kuna naturaalsed kiud tõmbuvad niiskuse mõjul kokku või vastupidi, venivad, siis peab sellised vaipkatted kindlasti alusele vaipkatte liimiga üleni kinni liimima. Vuugikohad tuleks kinnitada tugeva kontaktliimiga.
Kui liimida ei soovita, siis tasub otsustada kandiga ääristatud valmisvaiba kasuks. Kandikangaid on suur valik – kasutatakse nii tugevat puuvilla kui ka uhkeid koemustriga gobeläänkangaid. Väga vastupidavad ja elegantsed on nahast kandid. Kandiga ääristatult on vaip kandimaterjali võrra kallim.
Villane vaipkate on läbi aegade olnud hinnatuim kodutekstiil. Vill on väga vastupidav ja mustust hülgav lõngakiud. Ta tundub jala all meeldiv ja pehme ning on väga soe. Tänapäeval tehakse paljud villavaibad koostisega 80% villa ja 20% nailonit, kus nailon annab lisatugevust ja vastupidavust. Villavaipadest saab teha ka uhkeid bordüüridega trepi- ja koridorivaipu. Siin kasutatakse palju Inglise traditsioonilisi mustrielemente, nagu vapi- ja liiliamärgid, lillevanikud ning palmikud.

Esmane mulje hoonest jääb inimesele juba sissekäigu juures.

Seepärast peavad sissekäigu matid olema meeldivad, turvalised ja tõhusad. Hinnavahed samalaadsete mattide vahel on väikesed, erinevused porieemaldusvõimes ning puhastus- ja hoolduskuludes aga suured.
Mati tõhusus on seepärast kõige olulisem. Väike matt võib teha suure töö. Inimene peab jõudma astuda vähemalt 4 sammu matisüsteemil, et porieemaldus oleks tõhus. Seepärast tuleb paigaldada piisava pikkusega matid. Kui matti on keeruline puhastada, muutub ta ruttu inetuks ja vähe tõhusaks.
Matisüsteem peab säilitama nii oma hea väljanägemise kui ka tõhususe.

etEesti