Teadlik müüja suudab selgitada erinevate vaipade suhtelisi eeliseid või puudusi. Samuti on olemas mõned põhilised näpunäited, mis aitavad hinnata vaiba vastupidavust ja ka seda, kui hästi püsib algne välimus. Vastupidavus sõltub kolmest tähtsast tegurist: kiu tüübist, lõnga keerust ja pinna tihedusest. Vaid ühe teguri arvestamine võib vaibavalikul eksiteele viia. Tähtis on arvestada kõigi kolmega ja valida välja vaip, mis on kõigiti sobiv. Esiteks, vali tugev elastne vaibakiud, näiteks nailon, mis on praegu kasutatavatest kõige tugevam ja elastsem. Teiseks, vali tiheda lõngakeeruga vaip, mille välimus muster püsivad kauem. Kolmandaks, hea elastsuse ja välimuse jaoks on tähtis pinna tihedus. Vaata keerdu. Lõnga keerd, eriti pinnalõikel, on vaiba vastupidavuse juures kriitiline komponent. Kõik pinnalõngad pinnalõike vaipades on vastupidavuse saavutamiseks eelnevalt kuumusega töödeldud. Mida tihedam on keerd, seda paremini säilitab vaip oma välimust. Kontrolli, et vaibapinna lõigatud otsad oleksid puhtad ja tihedad.
Kontrolli pinna tihedust. Vajuta sõrmedega vaiba pinnale, et näha, kui kergelt põhi vastu tuleb. Seejärel painuta vaip U-kujuliseks nii, et tupsud väljapoole jääksid. Vaata, kui palju põhja nähtavale tuleb. Mida vähem põhja näed, seda tihedam vaip on.
Mõned praktilised näpunäited. Heledavärvilistelt vaipadelt paistavad tumedad plekid paremini välja kui tumedatelt vaipadelt ja vastupidi. Sobiva värviga vaip aitab varjata mitmesuguseid plekke, ka mustrid aitavad plekke ja mustust peita.
Lõplik värvivalik. Tehes värvitooni valimisel lõplikku otsust, oleks enne ostmist mõttekas suurem vaibanäidis koju tuua ja kontrollida selle sobivust nii päevavalguse kui ka tehisvalguse all. Poes tehtud värvivalik võib kodus sisustuse ja valgustusega koos osutuda sobimatuks.
Alusvaip.
Ärge koonerdage alusmaterjaliga. Kvaliteetsed vaibad vajavad maksimaalse vastupidavuse, mugavuse ja ilu säilitamiseks kvaliteetset polsterdust (või patja). Seda on vaja seepärast, et täitematerjal aitaks leevendada kõndimisel tekkivat survet. Polstri esmaülesandeks on tagada vaibale kindel tugi – seetõttu soovitataksegi tavaliselt tihedat elastset polstrit, mis on parem kui paks pehme padi. Alusvaibad on saadaval järgmistest materjalidest: käsnkummi, vahtkummi, uretaanvaht, sideuretaan või karva ja d˛uudi viltsegu. Alusvaipu toodetakse erinevates tiheduses, paksuses ja kaalus, et vastu pidada kerge, keskmise või raske liikluskoormusega alade nõudmistele.
Kui tihti peaks vaipkatet puhastama ja kui tihti pesema, on otseses sõltuvuses ruumi kasutatavusest ja kaugusest välisuksest. Tavalist, tolmuimejaga puhastamist võiks reeglina kasutada korra-paar nädalas. Iga vaipa peaks korralikult pesema vähemalt 2-3 korda aastas. Vaipkatet peaks pesema õhtusel ajal (nädalavahetusel), sest vaip vajab kuivamiseks umbes 12-15 tundi. Loomulikult on väga oluline omada head ja efektiivset porivaipa – see vähendab oluliselt puhastamisele tehtavaid kulutusi.