Põranda hoolduselt saab kokku hoida.
Ühiskondlike ruumide põrandate eluea jooksul tekkivatest kulutustest ca 90% on hoolduskulud. Seepärast tuleb põrandakatet valides pöörata tähelepanu lisaks hinnale ja tehnilistele andmetele ka kogu põranda majanduslikule tasuvusele.
Peale tehniliste näitajate on tähtisad tegurid hilisemate kulutuste osas ka värvitoon, muster ja pinnatöötlus. Erinevused kulutustes võivad tähendada kümneid kroone ruutmeetri kohta aastas.
Kui arvestada, et materjal on mõeldud aastakümneteks, siis põranda eluea jooksul võib hoolduskulu erineda sadu kroone ruutmeetri kohta.
Näiteks PVC-katete puhul kasutatav tihe polüuretaanpind (PUR) ei lase materjali pooridesse mustust ning seetõttu on PUR-pinnatöötlusega katte puhastamine kerge. Selliselt töödeldud põrandakatet pole sõltuvalt kasutuse intensiivsusest vaja kas üldse vahatada või siis minimaalselt. Vahatamine suurendab aga hoolduskulusid tervelt kolmandiku võrra.
Põrandat valides tuleks vastata küsimusele – kas soovime efektset või ökonoomset põrandat. Näiteks ühevärviliste puhaste toonidega saame küll väga silmatorkava põranda, kuid samas on selle hoolduskulud märgatavalt suuremad kui pastelsete ja kirjute materjalide puhul.
Hoolduse seisukohalt oleks ideaalvariandiks heledus-tumedusskaalal keskmised värvitoonid. Kehtib ka reegel, et kirjud mustrid näitavad vähem mustust välja kui ühevärvilised. Kõige enam vajavad hooldust must ja valge põrand.
Vaatamata kõigele on võimalik põrandate puhul saavutada küllaltki huvitav värvikombinatsioon, mis on samas kergesti hooldatav.
Kui on teada tulevane ruumi planeering, võib suure kulumise ja määrdumisega kohtades (uksealused, käigurajad) kasutada hoolduse seisukohalt vähemnõudlikke värvitoone ja mustreid. Ülejäänud pindadel aga tagasihoidlikuma väljanägemisega või ühetoonilisi põrandakatteid. Üldjuhul on sellised katted ka odavamad.
Kindlasti tuleb tähelepanu pöörata ehitamisaegsele põrandakatte kaitsmisele. Tekkinud kriimustused või muud vigastused lisavad hiljem tunduvalt hoolduskulusid.
Põrandakatete mürgisus on liialdatud.
“Minu arvates on põrandakatete mürgisuse probleem üle paisutatud,” arvab tervisekaitseinspektsiooni toksikoloogia peaspetsialist Urve Halliksoo.
Kõik ehitusmaterjalid, mida Eestis kasutada tohib, registreeritakse tervisekaitseinspektsioonis, kaasa arvatud kinnitusmaterjalid, liimid ja värvid. Materjalidele antakse välja kooskõlastusluba, kus on määratud täpne kasutusala.
Nõudeid sätestav dokument kehtib alates 1993. aastast. Normid on kehtestatud mitmekümne- ja isegi mitmesajakordse varuga. “Kui keegi hakkab väga täpselt mõõtma ja avastab, et kate ei vasta normile, siis inimesele ohtlikust mürgisusest on asi veel väga kaugel,” selgitab Halliksoo.
Üldjuhul on importijad sertifikaadi saamisest ise huvitatud, sest see annab neile kindlustunde materjali ohutuse suhtes. “Muidugi sajaprotsendilist garantiid anda ei saa, et kõik Eestis kasutatavad ehitusmaterjalid oleksid eelnevalt tervisekaitsenõuetele vastavalt registreeritud,” ütleb Halliksoo.
Tervisekaitseloa olemasolu ehitusmaterjalide kauplustes kontrollivad tarbijakaitse- ja tervisekaitseinspektorid pisteliselt. Valmis ehitiste puhul kontrollib materjalide kasutusloa olemasolu ehitist vastuvõttev komisjon.
Kasutusloal on märgitud kasutusala tähtedega A-st F-ini, kus A-kategooriale esitatakse kõige rangemad nõuded, F aga sobib ruumidesse, kus viibitakse lühiajaliselt. Samuti sätestab kasutusluba, kas seda materjali tohib müüa poes kõigile või kui selle materjali paigaldamisega kaasneb oht tervisele, on see ette nähtud ainult ehitusfirmadele professionaalseks kasutamiseks.
Põrandakattematerjalide mürgisuse probleemi peavad liialdatuks ka suuremad materjale müüvad firmad.
Millist põrandakatet soovitate magamistuppa?
Urve Halliksoo, tervisekaitseinspektsiooni peaspetsialist:
Soovitan kasutada magamistubades looduslikke materjale, naturaalset parketti ja laudpõrandat.
Vaip pole ainult iluasi, sellel on eeskätt praktiline otstarve. Vaip kaitseb põrandalaudu enneaegsete “kortsude” eest, soojendab kivipõrandal külmetavaid varbaid ning muudab olemise-astumise ruumis võimalikult pehmeks ja mõnusaks.
Vaibaks nimetatakse põrandakatet, mille tootja on valmis lõiganud ja narmaste, siksakilise lõime või muu spetsiaalse materjaliga ääristanud.
Vaipkatet müüakse kauplustes rullidena ruutmeetriga arveldades ning tavaliselt on see mõeldud üle põranda mahapanemiseks. Vaipkatte saab lasta ääristada.
Vaip ja vaipkate erinevad ka mustrilt. Vaibal on muster sisse kootud, vaipkattes kordub teatud teema mingi maa tagant. Muster on põrandakattele kas peale trükitud või mängib mustri välja kude – erinevat tooni aasad moodustavad kombineeritult lõigatud lõngast katte sisse mustri.
Vaiptooteid müüva kaupluse Vaibaparadiis müügijuhi sõnul peab inimesel enne vaiba soetamist olema selge, kuhu ta kavatseb selle panna ja milline on ruumi üldine disain. Nende põhimõtete järgi valitakse ka põrandakatte värvus ja kuju.
Üldjuhul kehtib vaipade puhul teada-tuntud reegel – tumedam vaip määrdub ja näitab vähem mustust välja kui hele. Aga näiteks pisikesse hämarasse esikupugerikku ei sobi tume värvigamma, sest nii muutub ruumi üldilme veelgi mornimaks.
Vaipa või vaipkatet ostes tuleb teada lisaks ruumi mõõtmetele ka seda, missugusest materjalist, kui kõrget, tugevat ja mugavat vaipa või vaipkatet soovitakse.
Katte vastupidavus sõltub eelkõige tema töötlusastmest. Sellest lähtuvalt peab Vaibaparadiisi müügijuht tugevaimaks Scotchgardi kaitsevahendiga töödeldud vaipkatteid, mis on pindmiselt kaitstud määrdumise eest ja on ka kergesti puhastatavad. Vastupidavust lisab ka koe sisse töödeldav antistaatiline kiud.
Elutuppa sobib Mati Koonukõrbi arvates igasugune tiheda-aasaline madalamat sorti põrandakate, söögituppa soovitab ta aga kindlasti Scotchgardi kaitsekihiga vaipkatet. Kui sellele peaks toitu peale minema, on mustust lihtne lapiga eemaldada.
Magamistuppa passib paremini paksem, seega soojem, pehmem ja mugavam vaip/vaipkate, näiteks täielikult villasest materjalist tehtud. Sobib ka kõrgema- ja hõredama-aasaline sünteetiline, enamasti polüamiidist, polüprofüleenist või terklonist valmistatud põrandakate.
Korteri esiku põrandale on ideaalne tavaline madala aasaga eluruumi vaip.
Suure käidavusega eesruumi soovitab Mati Koonukõrb linoleumi nime all tuntud PVC-katet.
See sobib väga hästi käidavatesse ja tihti veega «kastetavatesse» ruumidesse. Eriti palju kasutatakse PVC-katet köökides, kus see peab vapralt aastakümneid vastu.
PVC-katete erinev paksus määrab nende mugavuse – mida paksem, seda pehmem ning ka heli- ja soojuspidavam.
Põleb ja ei põle.
Ei tehta vahet, et üks vaip käib ainult kivi- ja teine kindlalt puupõrandale. Küll aga mängib vaiba valimisel oma osa põrandaküte ja klient peab kindlasti müüjale mainima, et ostetav vaip(kate) plaanitakse panna põrandaküttega ruumi. Ainult kindel osa vaiptooteid on valmistatud põrandaküttega põrandal kasutamiseks.
Põrandakatted jaotatakse tuleohutuse järgi raskesti süttivateks ja mittepõlevateks.
Raskesti süttival vaibal on kindlad sekundid, mille vältel see kannatab lahtist tuld ilma seda külge võtmata.
Mittepõlevad vaibad sulavad tugevas kuumuses. Mati Koonukõrbi arvates tuleks baarides, hotellides ja muudes selletaolistes asutustes igal juhul kasutada mittepõlevaid või vähemalt raskesti süttivaid vaipu/vaipkatteid. Nende hind ei erine tavalise korraliku põrandakatte omast.
Vaipade ja vaipkatete korralik puhastamine on keerulisem.
Iganädalase koristustöö teeb ära tubli tolmuimeja, kuid vaatamata sellele koguneb raske tolm põrandakatte kiudude vahele ja siis ei aita enam pinnapealne puhastus. Tillemad vaibad saab ise õues nööri peal puhtaks “nuhelda”, kogukamate katete puhul on tark kasutada asjatundjate (keemilise puhastuse või vaibapuhastusfirmade) abi.
Ruumid hoiab puhtamana ka esikus välisukse ees olev porimatt, mis koorib saapataldadelt suurema lopa ja muda. Porieemaldajatena võiks kasutada tavalist kärgmatti ja nõelviltkatet, mõlemad on veega lauspestavad.
Vaibaparadiisi müügijuhi sõnul määrab vaiba hinna selle kvaliteet. Mida kallim hind, seda rohkem on vaiba valmistamisel kulunud materjali ning seda tugevam ja vastupidavam on kõrge töötlusastmega põrandakate. Vaipkatte hinda suurendab näiteks Scotchgardi kaitsekiht, antistaatiline kiud ja ka korralik kapronpõhi.
Tavainimene ostab Mati Koonukõrbi tähelepanekul odavamat kaupa, kuid on ka kliente, kes saadavad sobivat vaipa soetama isikliku disaineri.
Vaibamüüjate tähelepanekul eelistavad ostjad toonidest enamasti kõikvõimalikku beezhi, mustritest modernseid trigonomeetrilisi kujundikompositsioone ja Pärsia temaatikat.
Ehtsat Pärsia vaipa Vaibaparadiisist praegu ei leia. Belgias ja Prantsusmaal valmistatud erisuguste ornamentidega sünteetilise vaiba saab kätte 125-2250, villase aga 210-6500 krooni eest. Scotchgardi kaitsekihiga vaipkatte ruutmeetri hind jääb 80 ja 260 krooni vahele, odavama sünteetilise vaipkatte hind algab 55 kroonist.
Puuvillane kodukootud vanaema kaltsuvaip maksab sõltuvalt mõõtmetest 125-465 krooni.
Ürgseid seinamaalinguid meenutava mustriga ümmarguste ja kaheksanurksete villaste vaipade eest küsitakse 590-2900 krooni.
Vaip igaks elujuhtumiks.
Üürikorterituba hakkas esimest korda kodu moodi välja nägema siis, kui tudengipere vaiba muretses. Tuba sai korraga rõõmsavärvilise tausta, millel eri ajastute mööblitükid ei näinudki enam nutused välja.
Vaip ei ole vaid pehme ja mõnus jalgealune. Tegu on ka tähtsa sisekujundusdetailiga, mis praegusajal on üsna kallis. Et põrandakattest saaks tõeline kodusoojuse allikas, peab enne vaibaostureisi mõned kasulikud nipid meeles pidama.
Kõige alus on välimus.
Enne vaibakauplusse minekut peaks vastama järgmistele küsimustele:
• millisesse ruumi on põrandakatet vaja,
• kuidas ruumi kasutatakse,
• kui käidavasse kohta vaip pannakse,
• kas vaip pannakse välisukse lähedusse või kaugemale, n.-ö. puhtamasse ruumi,
• kas päike paistab vaibale.
Et teada saada, mitu ruutmeetrit vaipa ruumi katmiseks vaja läheb, tuleb arvutada toa pindala – ruumi pikkus korrutada laiusega. Saadud ruutmeetritele lisa igaks juhuks kümme protsenti, tasandamaks ruumi võimalikke ebakorrapärasusi ja vaiba lõikamise tõttu tekkivat kadu. Kindlam on ruumi pindala arvutamine jätta vaibakaupmehe hooleks. Enne kauplusse minekut peab toa mõõte teadma. Nende arvude järgi peaks iga vähegi asjalik müüja oskama öelda, mitu ruutmeetrit vaipa on kliendil antud pinna katmiseks vaja. Müüjad oskavad arvestada kõiki arhitektuurilisi iseärasusi, nagu poolkaared, WC-poti alused etc.
Hind.
Enne hinna määratlemist peab endalt küsima, kui kaua peaks vaip vastu pidama. Kvaliteedi eest ei maksa tingida – hea ja vastupidav kallis vaip teenib pererahvast palju kauem kui odavam. Palju käidavasse ruumi, näiteks esikusse, treppidele ja elutuppa on kasulikum osta vastupidavam põrandakate. Magamistuppa ja teistesse vähem käidavatesse kohtadesse võib panna veidi õrnema koega katte. Vaibakaumehelt võiks küsida, kas kauplus aitab katet paigaldada ja kui palju see maksab. Asjatundjate paigaldatud põrandakate peab märksa paremini vastu kui enda pusitud vaip.
Värv.
Vaiba värvil on suur tähtsus kogu toa õhkkonna loomisel. Vaip on taust, millele hakkate mööbliesemete ja dekoratsioonidega tuba kujundama. Peab meeles pidama, et heledad värvid lasevad ruumi paista suurema, seevastu tumedad värvid tekitavad õdusust. Värvi- ja mustrivalik sõltub ka parktilisusest. Heledalt vaibalt paistavad tolm, mustus ja plekid kohe välja. Tänu uutele vaiba valmistamise tehnoloogiatele on katted mustusele vähem vastuvõtlikud, st., kui midagi kukubki vaibale, saab pleki kergelt puhastada. Tumedamatelt toonidelt ja tviidisarnaselt mustrilt ei paista mustus eriti välja, seetõttu sobivad seesugused katted esikusse jt. käidavatesse kohtadesse.
Tekstuurid.
Vaiba kude ja silmuste suurus mõjutavad katte tekstuuri, pikemal ajal ka katte väljanägemist ning vastupidavust. Samal tasapinnal olevad silmused. Kõik silmused on ühesuurused. Selliselt kootud vaip peab hästi vastu ja sobib just käidavatesse kohtadesse. Paljud populaarsed berberi tüüpi vaibad on tasase koega. Ebaühtalsed silmused. Koesilmused on eri tasanditel, moodustades otsetkui pressitud mustreid. Ka selline vaip peab hästi vastu. Lõigatud silmused. Silmused on lahti lõigatud, luues murutaolise pehme pinna. Üks praegusaja populaarseimaid vaiba tekstuure. Lõigatud ja terved silmused. Lahtilõigatud ja tervete silmuste kombinatsioon. Enamasti kasutatakse koemustriga vaipades.